Вдосконалюй себе в ораторському мистецтві


Як вдосконалити техніку мовлення, привернути увагу сонних однолітків, виголошувати круті промови на форумах та не зірвати голос після виступів?
Найперше — важливо навчитися правильно подавати звук. Досить часто ми не знаємо, як отримати приємний і глибокий звук, як застосовувати резонатори (головний і грудний), що підсилюють звучання голосу. Такі вправи треба виконувати з тренером, який допоможе налаштувати голос і вберегти його від перевтоми.

Ось приклад однієї вправи на правильне подання звуку :
Промовити в корені верхніх зубів: а-а-а-а або у-у-у-у.
Говоріть це в зручному для вас діапазоні. Промовляйте гостро: має виникнути відчуття, наче вколюєте цей звук голочкою.

Виразно промовити: да-да-да-да або ду-ду-ду-ду, при цьому згадати про «аромат квітів», «гарячу картоплю».
Рот дуже об’ємний, красивий. Горло широке, низьке.

Чому паузи — це ефективно?
Якщо оратор застосовує паузи під час мовлення, промова стає живою. Без пауз вона мертва, недієва, нездатна вплинути на слухачів. На паузах слухач думає, аналізує, відчуває. Паузи інтригують слухачів, викликають у них інтерес. Мовлення без пауз нагадує швидкий потік води з греблі, яку прорвало. Така вода блокує, руйнує, все знищує.
Важливо, щоб ви навчилися застосовувати логічні, граматичні, логіко-граматичні, ритмічні та психологічні (почуттєві) паузи. Без їхнього осмислення і врахування неможливо передати емоційний зміст промови.
Слід уміти визначати логічні наголоси в тексті промови. Іншими словами, знайти та виділити (позначити маркером або підкреслити!) найцінніші слова, за допомогою яких виражається зміст речення.
Дуже дієвим є прийом «скелетування». 
Наприклад: у реченні «Хто їде в негоду тим лісом густим?» прийом «скелетування» підкаже, що основними, цінними словами (скелетом) є «Хто… їде… лісом…?». Саме вони потребують логічного наголосу (посилення голосу). Проте потрібно пам’ятати, що логічний наголос має й інші виміри: підвищення голосу та уповільнення.
Який темп обрати?
Щодо темпу риторика маємо такі поради:
- повільніше промовляється все те, що пов’язане зі смутком, журбою, журливістю. Варто дещо сповільнювати вимову найважливіших для вираження змісту слів, зазвичай тих, що виділяються логічним наголосом;
- швидше промовляється все те, що пов’язане з радістю, схвильованістю, напруженістю. У межах речення швидше промовляється все те, що становить доповнення, пояснення, уточнення.
Але до загальних рекомендацій не слід ставитися як до чогось незмінного! Все залежить від мети промови (інформувати, переконувати, надихати) та її змісту.
Паузи, логічні наголоси, темп варто визначити і відпрацювати під час репетиції виступу.
Як створити енергетику?
Для створення енергетики  виступу треба:
·     застосовувати переміщення аудиторією (піднімає рівень енергетики на 1–2 бали);
·     пам’ятати, що кожен крок від слухачів — це мінус 1 бал в енергетиці, а кожен крок до слухачів — це посилення впливу;
·     широка й активна жестикуляція заряджає аудиторію, а повільна і дрібна — знижує енергетику;
·     що гучніше говорить оратор, то сильнішою є енергетика. Втім, можна говорити і пошепки, а за рахунок переміщення, наближення до аудиторії, жестикуляції — посилити енергетику;
·     швидший темп також робить енергетику вищою;
·     заряджає аудиторію емоційність оратора. Що більше емоцій у виступі, то сильніша енергетика.
Варто пам’ятати, що лише дивлячись в очі слухачів, звертаючись до них, оратор зможе передати їм свою енергетику. Якщо мовець дивиться на стелю або у вікно, вся енергетика полетить за напрямом погляду.
Необхідно навчитися не просто відтворювати слово, а відчути його на звук, образ, навіть смак. Від цього слова слухачам повинно стати тепло або холодно, приємно або страшно, спокійно або незручно тощо.
Як подолати страх виступів?
Ознаками страху є скуті жести, недоречна постава, неконтрольовані рухи, затиснуте дихання з підвищеною частотністю, нечітка дикція.
Як можна подолати страх під час публічних виступів?:
·     за допомогою дихання,
·     на рівні жестів,
·     фізичне струшування,
·     самонавіювання.
Наприклад, на рівні самонавіювання. 
Варто кілька разів промовити про себе такий текст: «Я абсолютно спокійна/спокійний; я виглядаю впевнено; тримаю себе вільно і розкуто; володію собою; мій голос звучить рівно, красиво; я чітко вимовляю слова; я дихаю спокійно; я рада/радий виступу перед слухачами; настрій бадьорий; мені цікаво виступати; мені є що розповісти слухачам; я емоційна/емоційний».
Досить часто страх виникає, коли оратор недостатньо часу виділив на підготовку до виступу. Що вищий рівень підготовленості, то менше страху. І що частіше виступаємо, то менше хвилюємося! Це як вчитися водити автомобіль. Потрібно багато практики.
Як зосередити на собі розсіяну увагу?
Ви може привертати увагу за допомогою:
·     фраз «послухайте, будь ласка…», «прошу звернути на це увагу…»; «я ще раз звертаю вашу увагу на…»,
·     пауз,
·     зміни тону голосу,
·     висловлення власного ставлення «я не можу не поділитися з вами своїми враженнями, думками…»,
·     створення атмосфери творчості «як ви розумієте…», «самі бачите, що…», «подумайте, будь ласка…», «давайте подивимося…», «згадали, так?», «давайте разом сформулюємо…»


Комментариев нет:

Отправить комментарий

       Клуб активної шкільної молоді – це новий формат навчання для учнів загальноосвітніх шкіл.  Завдання Клубу –  об’єднати молоди...